GOOGLE'DA HIZLI İNDEKS ALMA


SEO

GOOGLE'DA HIZLI İNDEKS ALMA

Tüm web sitesi yöneticisi ya da sahibinin en önemli sorunudur "indekslemeyi hızlandırmak". Peki doğal olarak indekslemeyi hızlandırmanın ve indeksleme hızının her yeni eklemede korumanın kesin bir yolu var mı? 

Öncelikle şunu belirtelim ki; hiç bir zaman bu sorunun kesin bir cevabını alamayacaksınız. Çünkü; her web sitesinin kendi özelliğine, konusuna göre indeksleme hızı, indeksleme sıralamasının değişimi farklılık gösterecektir. Ama biz burada tüm web sitelerinin hızlı indeks almak için en azından asgari yapmaları gereken konulardan bahsedeceğiz. 

-GOOGLE SEARCH CONSOLE

İndeksleme hızını artırmanın birinci koşulu, kesinlikle Google Search Console'dan (GSC) geçmektedir. Web sitenizin içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun, GSC en yakın arkadaşınız değilse, tarayıcınızda favorilerde ekli değilse, web sitenize istediğiniz hızda indeksleme alabilmeniz çok zor. 

GSC'nda yer alan tüm araçları sonuna kadar kullanmanızı hatta "işlem yapma sınırınız doldu" ikazını alana kadar kurcalamanızı öneririz. 

Site haritanızı, kaliteli bir şekilde oluşturun.Robots.txt dosyanızı en iyi şekilde dizayn edin. Site içi link vermeye önem verin, kırık linklere izin vermeyin. Devamlı güncellendiğinden emin olun. Web sitenize bir içerik eklediğinizde, hemen GSC'den URL ekleme yöntemini kullanın. Hataları en aza indirmeye değil, sıfırlamaya çalışın. Google Analytics ve varsa Adsense ile entegresini sağlayın.

-SSL SERTİFİKASI

SSL sertifikasına sahip olmanız mutlaka indekslemenizi artırır ama çok büyük etkisi yoktur. SSL sertifikası, web siteniz belli bir çıtayı aştıktan, belli başarıları kazandıktan sonra önem arz edeceğinden, web sitenize SSL eklemenizi şiddete tavsiye etmiyoruz ama olursa olur diyebiliriz. 

-SOSYAL İMLEME

Web siteniz ile entegre olabilecek yani aynı konularda yoğunlaşan sosyal medya hesapları (Instagram, Facebook, Reddit, Tumblr, Pinterest, Youtube vs.) açın. Web sitenizin ana sayfasını, sosyal medya hesabınızın  profilinde mutlaka link olarak oluşturun. Örneğin Instagram hikayenizde ilgili web sitesi sayfasını uygun görsellerle linki paylaşın (hikayeyi öne çıkarıp, öne çıkan hikayelere ekleyerek kalıcı bir link elde etmiş olursunuz), Facebook, Tumblr postlarında linkleri ekleyin, Pinterest aracılığıyla sayfadaki resimleri imleyin vs. 

-ANAHTAR KELİME ve ÖZGÜNLÜK

Web sitenizdeki paylaşımlarda en çok kullanılan anahtar kelimeleri ve türevlerini, olası ihtimalleri kullanın. Ama asla özgünlükten ödün vermeyin. Özgün olmak, anahtar kelime barındırmaktan Google için daha önemlidir. Bunu sakın unutmayın. Kısa sürede anahtar kelime sizi bir yerlere taşıyabilir ancak kalıcı olmak ancak özgünlükle mümkün olabilir. Bu dengeyi çok iyi kurmak gereklidir. 

--MOBİL UYUMLULUK

Web sitenizin mobil uyumlu halde olmasına dikkat edin. Her ne kadar GSC bu konuda bir denetim yapsa ve sonucu bildirse de, siz de mutlaka sık sık mobilden kontrol edin.

-BACKLİNK SORUNSALI

Backlink, bir web sitesinden sizin web sitenize verilen linktir. Sosyal medya hesaplarında verdiğiniz linkler de birer backlinktir ve sosyal backlink diye adlandırılır. Web sitenizle ilgili başka sitelerden, haber sitelerinden sizin web sitenize link verilmesi, Google botları tarafından önemli görülmektedir. 

Ancak bu durum SEO'cular tarafından o kadar kötüye kullanıldı ki, bir çok kaliteli site backlink çöplüğüne döndü. Kalitesiz backlink çöplüğü olan site zaten sayılamayacak kadar çok. Parayla satılan backlink paketleri, blog ve haber sitelerinden backlink verilmesi yönündeki satışlar, backlink kavramını maalesef şüpheli hale getirdi. Bizce, sosyal backlink dışında başka sitelerden doğal backlink oluşmasını sabırla beklemek en mantıklısı. Zira backlink çöplüğü olan çok kaliteli siteler dahi olumsuz etiket ekleyerek, backlinkin web sitesine zarar vermesini sağlamaktadır. 

Ancak backlink fırsatlarını da kaçırmayın. Örneğin; mail ile ya da e-devletten bir resim mi atacaksınız? Üşenmeyin, o resmi kendi sitenize yükleyin ve oradaki bağlantısını gönderin. Özellikle UYAP gibi, e-devlet gibi, turkiye.gov.tr, vergi dairesi, CİMER gibi web sitelerdeki işlemlerde backlink fırsatını kaçırmayın. Çok büyük faydasını göreceksiniz. 

-DİĞER SEO ARAÇLARI

Resimlere alt bilgi verme, anahtar kelimeleri (abartmadan) koyu yapma, heading etiketlerini doğru kurgulama, meta açıklamalarına dikkat etme, yazı ile alakalı resimler kullanma, botlara olduğu kadar kullanıcıların gözüne de hitap etme kurallarını unutmayın. Bu anlattıklarımız gibi yığınla SEO kuralı vardır ve bunlar ile ilgili bir çok makaleyi uzmanlardan internetten bulabilirsiniz. 

Unutmayın yine söylüyoruz, web sitenizin hızlı indekslenmesini sağlayacak ana ayaklar; özgünlük, anahtar kelime, hatasız GSC kullanımı ve Google'un tüm araçlarında sağlıklı backlink (Google My Business gibi) oluşturmaktan geçer. Burada bahsedilen diğer kurallar, bu temel şartlar gerçekleştikten sonra sitenize katkı sağlar. Bunların birinde sıkıntı olursa, diğerlerini ne kadar profesyonelce yaparsanız yapın, indekslemede rakiplerinizden hep bir adım geride kalacağınızı unutmayın. 

GOOGLE'DA HIZLI İNDEKS ALMA